Posted on 10th June 2016No Responses
Hydrosphere within us

Гідросфера всередині нас

Здається, що наземні організми в меншій мірі залежать від води, ніж мешканці водойм. Це зовсім не так – будь-який живий організм на Землі більш ніж наполовину складається з води.

У кожного з нас є своя «гідросфера» – судинна система, водний баланс окремих клітин.

У складних багатоклітинних організмах кожна клітина за допомогою складної системи судин і міжклітинних ємностей омивається позаклітинними рідинами (кров’ю, лімфою та ін), які доставляють їм живильні речовини і забирають шлаки.

При нормальних умовах вода постійно входить і виходить через мембрану клітин і дифундує з області високих концентрацій різних речовин в область низьких.

Наприклад, якщо помістити клітину в концентрований розчин солі, молекули якої не проникають через клітинну мембрану, то вода буде виходити з клітини.

У дистильованій воді з низькою концентрацією солей виникнуть, навпаки, потоки води всередину клітини: вона буде набухати і може лопнути.

Процеси руху будь-яких речовин через клітинну мембрану обов’язково супроводжуються переміщеннями води, і від цього безпосередньо залежить наше здоров’я і самопочуття.

Але вода в багатоклітинних організмах виконує не тільки транспортні функції: вона є і неодмінним учасником реакцій енергетичного обміну всередині клітини.

У процесі фотосинтезу за допомогою світла відбувається утворення вуглеводів з води і вуглекислоти.

При диханні за допомогою кисню відбувається зворотний процес.

Зі шкільного курсу всім відомо чудове рівняння: СО2 + Н2О + світло = глюкоза + О2 У зелених рослинах ця реакція йде зліва направо, у тварин (у тому числі і у людини) – справа наліво.

Вже в середині XX ст. вченим стало ясно, що в основі фотосинтезу лежить складна послідовність окислювально-відновних реакцій транспорту електронів між молекулами-переносниками, зануреними в біологічні мембрани.

Джерелом електронів при фотосинтезі у зелених рослинах служать молекули води.

Через біосферу Землі йде постійний потік енергії від Сонця і кругообіг води і вуглекислого газу.

У хімічних лабораторіях реакція газоподібного водню з киснем, при якій утворюється вода, вельми вибухонебезпечна. У живій клітині процес вивільнення енергії з молекул глюкози за допомогою кисню при диханні відбувається в кілька стадій, причому на кожній з них виділяється тільки частина енергії, яка тут же (в частки секунди) акумулюється молекулами АТФ.

Людина споконвіку шанобливо ставилася до води, особливо високо цінуючи її чистоту. З чистотою води порівнювали чистоту дорогоцінного каміння («діамант найчистішої води») і ясність думки («як у воду дивився»).

Пора і сучасній цивілізації відмовитися від порочного і зверхнього ставлення до води як до корисної копалини, а цінувати і берегти її як основу всього сущого на Землі, як велику загадку, як джерело душевної насолоди і спокою. І пам’ятати, що саме водний світ Землі пов’язує воєдино життя , атмосферу, грунт, енергетичні процеси в біосфері, забезпечуючи їх системну стійкість.

Comments
Leave a Response
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  This Wordpress Theme is protected. Thanks to 1 Hour Loan